شنبه 5 بهمن 1398 | Saturday 25 January 2020

 علی رضا دادگر سرپرست دبیری هیات فوتبال استان کرمان شد، این خبری بود که در روز های گذشته از سوی مرجع خبری هیات فوتبال استان اعلام شد،

خبری که انتشار آن بیش از آنکه با استقبال اهالی فوتبال مواجه شود، واکنش های منفی و کنایه آمیزی را در سطح رسانه ها به دنبال داشت.فردی با 3 عنوان و مسئولیت شغلی در هیات فوتبال!

 

 

 

 

آقای دادگراختلافات درونی هیات فوتبال در این هفته ها نمایان تر از گذشته شد، از یک سو جواد یزد پور هیات فوتبال را ترک کرد و از سوی دیگر مرضیه مومنی نایب رئیس بانوان همکاری اش را با هیات فوتبال خاتمه داد. حتی نفرات تاثیر گذار دیگری هم مثل خانم فرضی و یا حتی خانم رنجبری که هیات فوتبال علاقه زیادی به رسانه ای کردن قضاوت های ایشان در فوتسال بانوان هم داشت، از تیم شما جدا شدند، علت این آشفتگی درونی تشکیلات هیات فوتبال چیست؟

من نمی دانم این مباحث حاشیه ای از کجا سرچشمه می گیرد، اصلا به کناره گیری اعتقادی ندارم، هر مجموعه ای اهداف و برنامه هایی دارد که در طی این مسیر، شاید دچار تغییر و تحولاتی هم شود. بروز این اتفاقات طبیعی است، نمی دانم دوستان چرا با این موضوع اینگونه برخورد می کنند، در مقطعی رئیس هیات به این نتیجه رسیده که برای رسیدن به اهدافش باید تغییراتی را انجام دهد، آقای یزد پور همکار و دوست چندین ساله ما است، او در سازمان صمت مسئولیت مهمی دارد و باید در آنجا به صورت تمام وقت حضور داشته باشد، در حالی که ما به حضور تمام وقت وی در هیات نیاز داشتیم.

 

پس شماعلت جدایی دبیر سابق هیات فوتبال را صرفا به مسائل کاری ارتباط می دهید؟

بله دقیقا! من به غیر از کلام صادقانه چیزی از زبانم درنمی آید!

 

حتی کناره گیری خانم مومنی و فرضی، این ها همه به خاطر مشکلات شخصی بوده است؟ و یا حتی اختلافات بوجود آمده با دکتر حدیدی رئیس هیات شهرستان سیرجان که چند ماه قبل حسابی خبر ساز شده بود.

آماری در اختیار من است که بر این اساس ماهیانه هیات فوتبال با یک جامعه 300 نفره در ارتباط است، 22 نفر به صورت ثابت در هیات حضور دارند و مابقی نیز به صورت متغیردرقالب داوران، مربیان، نمایندگان و ناظران با ما همکاری می کنند.خانم فرضی پور  تصمیم گرفت تا یک تغییری در وضعیت کار و زندگی اش ایجاد کند، من بارها با ایشان به صورت تلفنی صحبت کرده ام و از وی خواسته ام تا به هیات فوتبال بازگردد، اما گویا ساکن تهران شده و بحث این ها نیست که با کسی اختلاف داشته باشند، این ماجرا مربوط به مردادماه سال جاری است و مدت زمان زیادی از جدایی ایشان سپری شده است.

 

 اما با وی صحبت کردم مدعی بودند که دخالت های اطرافیان و به خصوص خانم مومنی موجب شده تا وی عطای کار در هیات فوتبال را به لقایش ببخشد!

خب شاید اینگونه باشد!! البته همان گونه که گفتم این اتفاق مربوط به چند ماه قبل بود! بین خود ایشان و همکارانشان اختلاف نظری پیش آمده بود،این اختلافات هم طبیعی هست!! اینجا جای ثابتی نیست، سازمان رسمی دارای ردیف بودجه ای نیست، که کسی این جا مشغول کار شود و بعد هم بازنشسته شود، این رفت و آمد ها طبیعی است!

 

این 300 نفری را که شما عنوان می کنید نوعی بازی با اعداد است جناب آقای دادگر، هر سازمانی به میزان جامعه مخاطبش با این تعداد از افراد و یا حتی بیشتر سروکار دارد و نظم و انضباط کاری به مراتب منسجم تر و بهتری را دارند، این صحبت شما پذیرفتنی نیست، اگر اینگونه باشد باید در سازمان هایی که به لحاظ آماری با جامعه عریض و طویل تری ارتباط دارند،شاهد این رفت و آمد ها و تغییرات همیشگی بود.

نه اینگونه نیست، از نظر من کسانی که به هر دلیلی به آن ها وجهی پرداخت می کنم مرتبطین با سازمانم هستند. داوران، ناظران، نمایندگان و کارکنان خود هیات.من برنامه ریزی و شفاف سازی می کنم. ساماندهی هیات های فوتبال و دفترهیات فوتبال استان، این ها چیزی نبوده که بخواهیم پنهان کنیم، خواهش می کنم این مسائل را یک تغییر وتحول اداری و درون سازمانی بدانید!

 

اما واکنش دوستان شما به این اتفاقات به گونه دیگری بوده است و نشان می دهد این مسائل آنچنان هم درون سازمانی نبوده است، مصاحبه اخیر رئیس هیات فوتبال را بخوانید قطعا به صحبت های ما خواهید رسید! خود آقای یزد پور نیز مدعی است که دوستانی که او با خودش به هیات فوتبال آورده وی را دور زده اند!

این ها اصطلاحات عامیانه و کلی است و چیزی نیست که من بخواهم در موردش نظر بدهم! اگر مشخصا حرفی بزنند آدم جواب می دهد!

 

دو سال قبل ، تیم آقای یزدپور، سلاجقه، تاج الدینی و شاید خیلی های دیگری از علی رضا ابراهیمی برای ریاست هیات فوتبال حمایت می کردند و جلسات مختلفی را برای به قدرت رسیدن وی برگزار کردند،ناگهان با توجه به مشکلاتی که برای حضور ایشان در مجمع بوجود آمد، وی را به خدا واگذار کرده و در چرخشی 180 درجه ای به سمت علی قرایی آمدند...

بنده در هیچ یک از این پیگیری ها، جلسات و داستان هایی که کاندیدای هیات داشتند لحظه ای حضور نداشتم. نه قرایی، نه جهانشاهی و نه ابراهیمی، تنها چند ماه قبل از انتخابات جمعی از دوستان خواهان دیدار با بنده بودند، از جمله آقای یزد پور، آقای ولی میرزایی، آقای سلاجقه، ابراهیمی، تاج الدینی. من در شرکت هفت باغ بودم، گفتند آقای ابراهیمی کاندیدای هیات فوتبال هستند، بیاییم و از وی حمایت کنیم. من به درخواست دوستان اینگونه پاسخ دادم و گفتم من حق رای ندارم و نه می توانم کمک خاصی انجام دهم، گفتم من در جایگاهی نیستم که بتوانم کمک دهم اما می دانم یکسری افراد هستند که اگر هر فردی رئیس هیات شد و باید از این ها اشخاص برای کمک گرفتن و آمدنشان به هیات فوتبال خواهش کند!

 

 

 

اما یقینا این جمع می خواستند بار دیگر قدرت را در هیات فوتبال به دست گیرند. تیمی که پیش از این با مرحوم حاج جعفری به بن بست کاری رسیده بودند، برای بازگشت دوباره به هیات فوتبال و انتقام گیری از ایشان تلاش زیادی کردند تا به هر شکل ممکن خود را حامی هریک از کاندیدای انتخاباتی هیات فوتبال نشان دهند.

تحت هیچ شرایطی این صحبت شما را قبول نمی کنم، آقای تاج الدینی و یزد پور حضور دارند، چند ماه قبل از اینکه بیماری زنده یاد حاج جعفری شدت پیدا کند، من را به تالار پالیز دعوت کرد و به من گفت که در کمیته داوران دچار مشکل شده ام و شما بیا و مشکلات را حل کن، به ایشان گفتم صبر کنیم و بگذاریم برای بعد از انتخابات، من اکنون آمادگی اش را ندارم و حجم کارهایم زیاد است. خدا رحمتش کند، به من گفت شک می کنی که من انتخاب نشوم، گفتم نه درگیری ذهنی من چیز دیگری دارم، من باید به صراحت بگویم در تیم هیچ کس نبودم، حتی تیم آقای قرایی! مرحوم حاج جعفری دوست من بود. من هیچ وقت هیچ وقت اکیپی نبوده ام. به جز تیم پیشکسوتانی که به یاد زنده یاد مهدی خاندانی چندین و چند سال است که فوتبال بازی می کنیم.آقای حاج جعفری در استانداری همکار من بود،ارتباط من دوستانه بوده و دنبال گروه و دسته ای نبوده ام.

 

شما هم اکنون دارای 3 مسئولیت کلیدی در هیات فوتبال استان شده اید، اتفاقی که شائبه های زیادی را هم ایجاد می کند. اما این تفویض اختیارات و مسئولیت ها به یک نفر اقدام جالبی نیست، یعنی ما در کرمان کسی را نداشتیم که به عنوان دبیر هیات فوتبال جایگزین آقای یزدپور کنیم؟

این ها مسئولیت هایی که نام بردید به صورت مستقل نه از اعتباری بهره می برند و نه دارای ردیف بودجه هستند. من فقط و فقط به خاطر کمیته آموزش به هیات فوتبال آمدم ، اما در بدو ورود با اتفاقاتی مواجه شدیم که تنها با توجه به تجربه ای که من در حوزه مسائل مالی داشتم می توانستم مشکلات کمیته مالی را حل و فصل کنم و فرد دیگری اصلا این مسئولیت را قبول نمی کرد! من 10 سال در کمیته آموزش حضور داشته ام، در فدارسیون فوتبال من را می شناسند، یک سری اقدامات در حوزه آموزش انجام داده ام که با تشویق مسئولان رده بالای فدراسیون همراه بوده است. برگزاری انواع کلاس ها، که  گل سر سبد آن برگزاری دوره مربیگری A  آسیا بود که تاکنون این دوره در کرمان برگزار نشده بود. ضمن آنکه وقتی شما دبیر هستید دیگر هیچ مسئولیت دیگری نمی توانید داشته باشید و حتما این اتفاق خواهد افتاد و من مسئولیت دیگری در سایر امور نخواهم داشت. دبیری هیات فوتبال با توجه به سوابق اجرایی من در استانداری و شرکت هفت باغ علوی پست و جایگاه آنچنانی نیست.

 

ببخشید، اگر دبیری هیات فوتبال استان پست و مقام اجرایی با ارزشی نیست، چرا حاضر نشدید برای احراز این مسئولیت نفرات دیگری مثل ولی میرزایی یا علی حاج اکبری و دیگر فوتبالیست های با سابقه کرمانی را معرفی کنید؟ اشخاصی که بدون هیچ زد و بندی و با اتکا به  شایستگی های خود در دهه هفتاد توانستند در سطح اول فوتبال ایران بازی کنند.

من هیچ شناختی از کسی ندارم! به لحاظ فوتبالی این افراد و سوابق شان را می شناسم، اما در مدیریتی و کار اجرایی موضوع متفاوت است شما باید خودتان انتخاب کنید.

 

اما در تمام باشگاه های بزرگ دنیا معمولا بزرگان و افراد شاخص ورزشی را به عنوان مدیر ورزشی و یا مدیر فنی معرفی می کنند، دبیری هیات فوتبال هم نباید کار سختی برای یک فوتبالیستی باشد که دو سه دهه قبل در بهترین تیم های فوتبال ایران فوتبال بازی می کرده و فوتبالش هم به تیم های آماتوری و پیشکسوت گونه پیوند نخورده باشد.

من این صحبت شما را قبول ندارم، آن ها از مفاخرشان در حوزه باشگاه و باشگاه داری استفاده می کنند. مگر ساختار فیفا و ای اف سی از پیشکسوتان فوتبال کره و ژاپن و عربستان تشکیل شده است؟

 

من هم با صحبت شما موافق نیستم، همین یک ماه قبل بود که حسین بادامکی به عنوان رئیس هیات فوتبال شهرستان مشهد معرفی شد، پس اینکه ما بگویم یک فوتبالیست نمی تواند کار اجرایی فوتبال را انجام دهد موضوع درستی نیست.

بنده در هیات فوتبال تصمیم گیرنده نبوده ام، رئیس هیات و اعضا هیات رئیسه افراد دیگری بوده اند، باید قبول کنیم، یک رئیس هیات باید حق انتخاب نیروهای تحت امرش را داشته باشد. بنده از شما توقع داشتم این موضوع را به این شکل معرفی کنید، که اقای قرایی برنامه های شما برای پیشرفت و توسعه فوتبال استان چیست که تصمیم گرفته اید تا با اعمال یک سری تغییرات به پیشرفت و توسعه مد نظرتان برسید نه اینکه در خصوص افراد حرف بزنید! به بنده بر اساس سوابقی که داشته ام مسئولیت داده اند!

 

اما آقای دادگر نقد اصلی و وارد به جنابعالی همین است که شما فوتبالی نیستید و شناسنامه فوتبالی ندارید.

من نمی دانم فوتبالی یعنی چی؟ فوتبال علاقه و عشق من است. 20 سال است فوتبال بازی می کنم. در تمام مسابقاتی که شرکت کرده ام و مقام هایی که بدست آورده ام همیشه اول شده ام و یک مقام دومی ندارم!!

 

آقای دادگر ما ازبعد حرفه ای فوتبال صحبت می کنیم. شما که می گوید این همه سال در استانداری کرمان و شرکت هفت باغ و جاهای دیگری مسئولیت های مختلفی را بر عهده داشته اید، چگونه مدعی فوتبالی بودن هستید؟ صادقانه باید گفت شما و دیگر دوستانی که راهی هیات فوتبال شده اید شناسنامه فوتبالی ندارید.

تحت تاثیر جو قرار نگیرید، اگر من هم در آن دوران فوتبال بازی می کردم ، فوتبالیست خوبی می شدم، حداقل توپ جمع کن دوستان بودم! مگر دوستانی که اکنون و یا در ادوار دیگر مسئولیت داشته اند چقدر فوتبالیست حرفه ای بوده اند؟ به غیر از چند نفر، دیگر چه نفراتی در سطح تاپ فوتبال بازی کرده اند؟ مهم آداب فوتبال بود که آنها را بلدم !!

 

اما صحبت شما پذیرفتنی نیست دهه 70 بزرگانی مثل احمد نخعی، ولی میرزایی،علی حاج اکبری و عباس محمدی را داشتیم که از همین فوتبال سطح پایین کرمان به کشور معرفی شدند.

بهترین دوران فوتبال کرمان در زمان اکبر ایرانمنش رقم خورده است نه فوتبالی ها...

 

اما به هر حال ایشان یک چهره ورزشی محسوب می شوند و همه این موضوع را قبول دارند.

به هر حال این مواردی که شما مطرح می کنید موضوعاتی نیست که ملاک عمل قرار گیرند، اگر امروز قرایی نخواست با یزد پور همکاری اش را ادامه دهد شما نباید بگوید دادگر آدم بدی است! بهترین دوران فوتبال ایران با مدیران غیر فوتبالی رقم خورده است.

 

ما نمی گوئیم شما آدم بدی هستید، اما نقدهایی را به عملکرد شما و سایر مسئولان هیات فوتبال وارد می دانیم و همچنان اعتقاد داریم کار بر پایه لابی گری، حضور اشخاص جاه طلب، غیر متخصص و آزمون پس داده لطمات جبران ناپذیری را بر پیکره فوتبال استان خواهد زد. چه بسا فوتبال کرمان با مدیریت فعالی موفقیت های نسبی را هم تجربه کرده است. اما اوضاع آنگونه هم که شما خوب جلوه می دهید نیست.

 

گفت و گو: عباس آقاملایی

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار

تبلیغات

Template Design:Dima Group